Syn.: Xantholinum flavum (L.) Rchb.
Čeleď: Linaceae S. F. Gray – lnovité
Rozšíření: Druh střední a východní Evropy, Malé Asie – vyskytuje se v oblasti od východních Alp po předhůří Uralu, na jihu zasahuje až na Apeninský a Balkánský poloostrov.
U nás se vzácně vyskytuje v Českém středohoří, Polabí a Českém krasu, na Moravě především v oblastech jihovýchodně od Brna.
Ekologie: Vyhledává slunná a teplá stanoviště, roste na lesostepních stráních, suchých slatinných loukách, nejčastěji v pásmu pahorkatin. Kvete od června do července.
Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatým oddenkem, 20–50 cm vysoká. Lodyha je vystoupavá až přímá, hranatá. Listy jsou střídavé, 15–35 mm dlouhé a 5–12 mm široké, dolní úzce obvejčité, tupé, horní kopinaté, špičaté, 3(–5)žilné. Květenstvím je 25–40květý vidlan; kališní lístky jsou úzce vejčité, 6–9 mm dlouhé, žláznatě brvité, korunní lístky jsou klínovitě obvejčité, 12–20(–22) mm dlouhé, žluté s tmavšími žilkami. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Výskyt lnu žlutého v přírodě je stále vzácnější, patří k silně ohroženým druhům naší květeny (C2b), podle zákona je chráněn v kategorii ohrožených druhů (§3). Je chráněným druhem i v Polsku.
Fotografováno ve dnech 20. 6. a 8. 8. 2003 (Česko, Morava, Bílé Karpaty, Čertoryje) a 6. 6. 2004 (Morava, Hustopečsko, Kurdějov).